Daugeliui paauglių tam tikru gyvenimo etapu tampa svarbu užsidirbti, įgyti patirties ar tiesiog išbandyti save. Tad natūralu, kad jaunuolis ima ieškotis darbo. Vaiko teisių gynėjai tikina, kad darbas gali būti puiki proga ne tik augti kaip asmenybei, bet ir mokytis atsakomybės, laiko planavimo, bendravimo. Tačiau labai svarbu, kad šis sprendimas būtų priimamas ne skubotai, o kartu su visa šeima – ne tik įsiklausant į vaiko norus, bet ir atsakingai įvertinant jo pasirengimą.
„Pirmasis darbas gali būti svarbus žingsnis į savarankiškumą ir brandą. O ieškant darbo, labai svarbus suaugusiųjų, šeimos palaikymas, patarimai, kur darbintis. Atviras bendravimas ir atsakingas požiūris šeimoje padeda paaugliui ne tik įgyti naujos patirties, bet ir kurti, puoselėti ryšį su artimaisiais“, – pataria vaiko teisių gynėja Eidvilė Jokubauskaitė.
Pavogti vaikystės darbas neturėtų
Tiesa, tiek tėvams tiek, žinoma, patiems paaugliams svarbu žinoti, kad net ir sulaukus 14 metų, kai darbintis jau galima, ne visi darbai bus tinkami. 14–16 metų paaugliai gali dirbti tik lengvus darbus, kurie nekenkia sveikatai ir netrukdo mokslams. Be to, tokiam darbui būtinas tėvų sutikimas.
Jaunuoliams, sulaukusiems 16–18 metų, jau leidžiami platesni darbo pasirinkimai, tačiau ir toliau galioja taisyklė, kad darbas negali trukdyti mokslams ar pakenkti vystymuisi. Tokius reikalavimus numato ne tik Lietuvos įstatymai, bet ir Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija.
Vaiko teisių gynėja E. Jokubauskaitė primena: „Suaugusiems derėtų pasirūpinti, kad net ir asmeninių lėšų nusprendęs užsidirbti paauglys, turėtų laiko pailsėti, susitikti su draugais, užsiimti mėgstamomis veiklomis ir pasidžiaugti vaikyste.“
Vasara – tinkamiausias metas pirmajam darbui
Kaip tikina vaiko teisių gynėjai, pats tinkamiausias laikas paaugliui dirbti – vasaros atostogos. Vaikai tuomet turi daugiau laisvo laiko, nėra pamokų ar būrelių, tad lengviau rasti darbo ir poilsio balansą.
„Tėvai ar globėjai, matydami vaiko iniciatyvą ieškoti darbo, turėtų ją palaikyti – padėti paaugliui apsvarstyti, kokioje srityje jis norėtų save išbandyti, įvertinti jo motyvaciją, sveikatą ir realias galimybes. Žinoma, labai svarbus ir nuolatinis domėjimasis, kaip vaikui sekasi, ar jis jaučiasi gerai, ar nepervargsta“, – sako pašnekovė E. Jokubauskaitė.
Taip pat visais atvejais jaunuoliams su darbdaviu būtina sudaryti darbo sutartį, vaikas turi būti pasitikrinęs sveikatą ir turėti tai patvirtinančią pažymą. O darbdavių atsakomybė – užtikrinti saugias darbo sąlygas ir aiškius darbo reikalavimus.
Kilus klausimams, kviečiame žiūrėti Vaiko teisių TV arba konsultuotis su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.
Informacija
https://vaikoteises.lrv.lt/lt/
© Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex