TVK

  Kompensuojamos medicinos pagalbos priemonės žaizdų priežiūrai ir prevencijai

  Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priemonės gali būti kompensuojamos.

  Gydytojo skyrimu tam tikroms lėtai gyjančioms žaizdoms gydyti ir prižiūrėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu 100 procentų gali būti kompensuojami dengiamieji arba gydomieji (sugeriamieji gelio arba be gelio, su silikono sluoksniu arba kitos sudėties) tvarsčiai, hidrogelis, kitos šlapiuojančių žaizdų, taip pat stomos odos priežiūros priemonės, padedančios paspartinti gijimą ar apsisaugoti nuo galimų komplikacijų.

  Tvarsčiai ir hidrogelis

  Gydant iki 5 mm gylio trofines opas, pavyzdžiui, atsirandančias dėl kraujotakos sutrikimų, dėl cukrinio diabeto, venų nepakankamumo ar kitų priežasčių, opas po spindulinio gydymo (dėl piktybinio naviko), pragulas, taip pat pūslinės epidermolizės žaizdas ir vaikų nudegimus nuo diagnozės nustatymo dienos gali būti išrašoma ir ligonių kasos apmoka iki 15 vienetų iš PSDF kompensuojamų gydomųjų tvarsčių per mėnesį kiekvienai žaizdai ar opai.

  Gilesnėms nei 5 mm žaizdoms gydyti per mėnesį gali būti išrašomi 2 vienetai po 15 gramų hidrogelio ir po 15 vienetų gydomųjų tvarsčių kiekvienai žaizdai, kuriuos apmoka ligonių kasos.

  Visais atvejais gydomųjų tvarsčių vienu kartu gali būti išrašoma ne ilgesniam kaip 1 mėnesio gydymo kursui.

  Jeigu gydomieji tvarsčiai pacientams negali būti skiriami, tai išrašoma iki 3 kg alignino ir 5 metrų marlės arba iki 20 marlės tvarsčių ir po 5 pleistrų ritinėlius per mėnesį kiekvienai žaizdai. Šios MPP jiems taip pat yra apmokamos iš PSDF.

  Stomos ir stomos odos priežiūros priemonės

  Dėl suformuotos stomos gali atsirasti įvairių odos pažeidimų, sudirgimų. Jų prevencijai iš PSDF 100 procentų kompensuojamos stomos ir stomos odos priežiūros priemonės. Esant dirbtinei išangei, kolostomai, enterostomai, urostomai ar žarnų fistulei ir stomai gali būti skiriamas nustatytas kiekis hidrokoloidinės pastos, hidrokoloidinės masės žiedų, valomųjų putų, medicininių klijų valiklio, valomųjų servetėlių, apsauginių servetėlių ir miltelių, apsauginio odos purškalo, stomos turinio rišamųjų priemonių (granulių), kt.

  Pirma išrašo gydytojas, vėliau – slaugytojas

  Bet kuriuo atvejų dėl šių medicinos pagalbos priemonių (MPP) poreikio sprendžia pacientą gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į atviros žaizdos dydį, žaizdos gijimo būklę, komplikacijas, kt. aplinkybes. Tai jis detaliai privalo nurodyti medicinos dokumentuose pacientui išrašydamas MPP.
  Taigi pirmą kartą reikiamas kompensuojamąsias MPP turi skirti šeimos gydytojas arba gydytojas specialistas. Vėliau išrašyti receptą ir tęsti gydytojo nurodytų MPP skyrimą pagal kompetenciją gali bendrosios praktikos slaugytojas, bendruomenės slaugytojas ar slaugytojas diabetologas.

  Kam priemonės nekainuoja?

  PSDF lėšos MPP apmokėti kasmet nuosekliai auga: 2022 m. MPP įsigijimo išlaidoms, įskaitant paciento priemoką, apmokėti skirta 39 mln. eurų, o praeitais metais – beveik 49 mln. eurų.

  Jau ketvirtus metus iš eilės labiausiai pažeidžiamos gyventojų grupės – 75 metų ir vyresni pacientai, mažas pajamas gaunantys asmenys su negalia ir pensininkai turi galimybę gauti ne tik kompensuojamuosius vaistus, bet ir MPP, nemokėdami paciento priemokos.

  Ligonių kasų duomenimis, 2023 m. kompensuojamąsias MPP įsigijo apie 211 tūkst. pacientų, daugiau kaip pusė jų – 108 tūkst. – pernai reikiamas priemones gavo nemokamai.

  214

  Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

  +370 446 72221

  info@tvk.lt

  Sekite mus
  Žiūrimiausios naujienos
  Naujausios nuotraukos

  © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex