TVK

    Septintieji pusiaukelės namai duris atvers Tauragėje

    Lietuvos kalėjimų tarnyba, siekdama didinti atviro kalinimo galimybes Lietuvoje ir didelį dėmesį skirdama regionams, įgyvendina pusiaukelės namų plėtrą – septintuosius Pusiaukelės namus nuteistiesiems planuojama atidaryti vakarų Lietuvoje, Tauragėje. Specialus Lietuvos kalėjimų tarnybos padalinys, kuriame nuteistieji bus intensyviai rengiami paleidimui iš įkalinimo įstaigos, buvo pristatytas vietos gyventojams.

    Susitikime su bendruomene dalyvavo Lietuvos kalėjimų, Lietuvos probacijos tarnybos, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato, savivaldybės ir tiekėjo – juridinio asmens, iš kurio įsigytas pastatas – atstovai. Susirinkusieji informuoti apie pastato Tauragėje įsigijimą ir atviro tipo laisvės atėmimo vietos jame įsteigimą, saugios aplinkos ir kaimynystės kūrimą. Buvo išklausyti gyventojų nuogąstavimai, atsakyta į rūpimus klausimus.

    „Pusiaukelės namai yra labai svarbi resocializacijos dalis, nes rezultatai rodo, kad asmuo, atliekantis laisvės atėmimo bausmę, geba savarankiškai siekti tikslų teisėtais ir visuomenės normas atitinkančiais būdais. Džiaugiamės, kad tokių vietų, padedančių nuteistiesiems sugrįžti į pilnavertį gyvenimą, įkuriama vis daugiau“, – sakė Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Virginijus Kulikauskas.

    „Džiugu, kad Teisingumo ministerijos ir Lietuvos kalėjimų tarnybos vystomas projektas neapsiriboja sostine, o yra plėtojamas ir Lietuvos regionuose, taip kuriant papildomas darbo vietas, nes tokiems namams bus reikalingi prižiūrėtojai ir socialiniai darbuotojai. Tai yra tikroji regioninė politika“, – sakė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.

    Planuojama, kad jau birželį duris atversiantys pusiaukelės namai – tarpinė stotelė tarp laisvės ir kalėjimo – įsikurs iš vietinės įmonės perimtame pastate, adresu Pramonės g. 18. Beveik 600 kv. metrų dydžio administraciniame renovuotame pastate vienu metu iš viso galės gyventi dvidešimt aštuoni vyrai ir moterys.

    Tauragės Pusiaukelės namų steigimas finansuojamas pagal 2014-2021 m. Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projektą „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“.

    Primintina, kad pirmieji Pusiaukelės namai Lietuvoje buvo atidaryti 2016 metų pavasarį Alytuje ir tai yra vienas geriausiai pasiteisinusių iš Norvegijos Karalystės perimtų gerosios praktikos projektų, ruošiant nuteistąjį gyvenimui laisvėje bei sudarant jam artimos aplinkos sąlygas. Pusiaukelės namuose dirba socialiniai darbuotojai, kurie kartu su nuteistaisiais kiekvieną savaitę planuoja jų darbus ir užduotis, užimtumo veiklas, pasimatymus, išvykas už Pusiaukelės namų ribų, teikia konsultacijas, įvairią socialinę pagalbą. Taip pat čia lankosi ir nuteistuosius konsultuoja psichologai, nevyriausybinių organizacijų atstovai ir savanoriai. Nuteistųjų priežiūros funkcijas atlieka Saugumo valdymo skyriaus pareigūnai.

    Pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji gali be apribojimų naudotis pinigais, privalo patys apsirūpinti maistu, drabužiais, avalyne ir higienos priemonėmis. Savaitgaliais jie gali išvykti į namus ar aplankyti artimuosius. Asmenys, pažeidę numatytą tvarką, gali būti grąžinami atlikti bausmę į uždarą režimą.

    Pusiaukelės namai tampa neatsiejama bendruomenės dalimi. Nors dažnai susiduriama su negatyvia bendruomenės nuomone saugumo aspektų šalimais apsigyvenus laisvės atėmimo bausmę atliekantiems asmenims, vis tik, remiantis jau turima praktika, matoma, kad bendruomenės atstovai nuomonę pakeičia ir džiaugiasi, jog kaip tik įsikūrus tokiam institutui gyvenamieji mikrorajonai tampa saugesni (nuolat esantys pareigūnai, įrengtos vaizdo kameros ir taikomi dinaminės apsaugos principai mažina jaučiamą nerimą). Taip pat puoselėjama mikrorajono aplinka, o ir patys bendruomenės atstovai dažnai įtraukiami į pusiaukelės namų gyventojų organizuojamus renginius.

    Pusiaukelės namai iki šiol veikia Alytuje, Marijampolėje, Vilniuje, Pravieniškėse, Panevėžyje ir Šiauliuose, kur bausmę atlieka 118 asmenų (tarp jų – vyrai, moterys, asmenys turintys negalią).


    Nuotraukų autorė - Lina Buchlickaja Lauciuvienė.

    VIRGINIJA VERVEČKAITĖ
    Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus specialistė
    Lietuvos kalėjimų tarnyba

    551

    Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

    +370 446 72221

    info@tvk.lt

    Sekite mus
    Naujausios nuotraukos

    © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex