TVK

Atkurta partizanų žeminė primena, kaip svarbu nepamiršti istorijos

Šilalės rajone, Pagramančio miške, Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninis padalinys atkūrė partizanų žeminę, kurioje per laisvės kovas glaudėsi Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės būrys. Ilgą laiką pirmoji Šilalės rajone atidengta partizanų slėptuvė buvo sunykusi, lankytojai į ją patekti negalėjo. Žeminės atkūrimo darbų imtasi rudenį, o gruodžio pirmąją bunkeris iškilmingai atidengtas. Apie partizanų slaptavietės atkūrimo svarbą ir apie partizaninių kovų pasipriešinimo reikšmę papasakojo TVK kalbinti pašnekovai: Jonas Varkala - LPTKS Tauragės filialo apskrities koordinatorius bei Tauragės tremties ir rezistencijos muziejaus vedėjas Raimondas Matemaitis.

J. Varkala atstatytą bunkerį mato ne tik kaip atminties įprasminimą, bet ir kaip puikią edukacinę priemonę. Dabar vykstantys karai ir pasipriešinimo kovos turi kitokią amuniciją, tad rimto pavojaus atveju, žeminė nepadėtų, bet valstybės dėmesys, skiriamas šalies edukacijai apie partizanų kovas, džiugina.

Deja, ne visi vertina laisvės kovų kainą. Dar neatstatytoje partizanų slėptuvėje, urėdijos darbuotojai aptikdavo paliktų šiukšlių. Kai kas žeminė naudodavosi ir vietoj tualeto. Nepaisant nesmagių radinių, Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioniniam padaliniui ūpas atkurti bunkerį nedingo.

Tauragės urėdijai priklausančiuose miškuose, pasirodo, gali būti dar ne viena žeminė, o kuo svarbi atkurta žeminė Tauragės kraštui, papasakojo Tauragės tremties ir rezistencijos muziejaus vedėjas Raimondas Matemaitis.


Ar bus vykdomi archeologiniai kasinėjimai prie žeminės ir ar ieškoma partizano, Kęstučio apygardos vado Juozo Kasperavičiaus-Visvydo palaidojimo vietos, sužinosite TVK laidoje „Miesto ritmas“ nuo 2023-12-04.

223