TVK

Vyresniųjų klasių mokiniai „medžiojo“ žinias apie dezinformaciją ir NATO

Minint NATO gyvavimo 75-metį ir Lietuvos narystės NATO aljanse 20-metį, Europe Direct Tauragė, bendradarbiaudama su viešąja įstaiga „Pilietinio atsparumo iniciatyva“, 100-ui vyresniųjų klasių mokinių surengė inovatyvias orientacines žaidynes „Interaktyvi žinių medžioklė 2024“. Kokios tai buvo žaidynės ir kas yra Pilietinio atsparumo iniciatyva, kalbėjomės su vienu iš renginio organizatorių Linu Skiriumi.

Kalbėdamas apie dezinformaciją ir Lietuvą, L. Skirius neretai pamini Rusiją. Norint išlikti budriems ir nepasimauti ant klaidingos informacijos kabliuko, pirmiausia reikia žinoti kuo skiriasi dezinformacija nuo misinformacijos. Didesni iššūkiai atpažinti melagieną pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, į kurių gyvenimus informacinės technologijos ir socialiniai tinklai atėjo gana vėlai. O ar Lietuvos jaunimas turi kritinį mąstymą, kuris padėtų nepasiklysti informacinių medijų sraute? Gegužės 10 d. ir buvo tikrinama, kaip gerai Tauragės jaunimas gali atpažinti dezinformaciją. Orientacinėse žaidynėse „Interaktyvių žinių medžioklė“ dalyvavo gimnazistai ir mokiniai iš Tauragės, Žygaičių ir Vilkyškių ugdymo įstaigų. Norint sudominti jauną žmogų edukaciniu žaidimu, Pilietinio atsparumo iniciatyvos komanda pasitelkia informacines technologijas.

Kol mokiniai ieškojo greičiausio kelio į paskutinę užduotį su NATO kariais, TVK pakalbino kariškį iš Olandijos Menno, Lietuvoje reziduojantį nuo sausio.
Nors Menno pripažįsta, kad Lietuva labiau jaučia Rusijos priešiškumą, tačiau nuo karo Ukrainoje pradžios, visos NATO šalys tapo akylesnės. Karys teigia, kad visos NATO šalys, kuriai nors valstybei užpuolus NATO šalį sąjungininkę, pagal sutartį yra įsipareigojusios ją ginti: „NATO turi pagrindinį principą – NATO sutarty, 5 straipsnyje, yra parašyta, jei puolama viena šalis, tai puolamos yra visos NATO aljanse esančios šalys. Taigi, jei Lietuvą kas pultų, NATO turi į tai reaguoti.“

Atlikinėdami savo misijas Lietuvoje, svečių šalių kariai stengiasi kuo plačiau vykdyti edukacijas. Taip Rukloje tarnaujantys kariai iš Čekijos, Vokietijos bei Nyderlandų atsidūrė Tauragėje, „Versmės“ gimnazijos vidiniame kiemelyje, talkininkaujantys Pilietinio atsparumo iniciatyvoms rengiant orientacines žaidynes.Kaip apsisaugoti nuo melagienų ir kaip netapti misinformacijos aukomis - TVK laidos „Miesto ritmas“ reportaže nuo 2024-05-13.

176