TVK

Šalia Oko miško gyvena lietuviškasis drakonas – skiauterėtasis tritonas

Gal ir nustebsite, tačiau Lietuvoje taip pat galima sutikti drakonų. Tiksliau, drakoniukų. Tai – skiauterėtasis tritonas, didžiausia Europoje gyvenančių tritonų rūšis. Skiauterėtasis tritonas nuo 1991 m. yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą ir yra saugomas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tauragėje, kur dabar driekiasi Naujoji gatvė, šie salamandriniai šeimos varliagyviai taip pat sutinkami. Tiesa, jų išlikimui kilo pavojus. Apie kylančias grėsmes visiems migruojantiems varliagyviams, ropliams, vabzdžiams ir bendrai - gyvūnams, papasakojo Kastytis Ačas. Buvęs miškininkas, neabejingas gamtai nuo vaikystės, Naujoje gatvėje lankosi dukart dienoj, kad lietuviškasis drakoniukas galėtų pasiekti tuoktavietę.

Gamtos mylėtojas pastebi, kad be tam tikrų apsaugos priemonių, skirtų roplių bei varliagyvių migracijai, problema paaštrės. Didesni varliagyviai pasiekia kitą kelio pusę, tačiau dauguma yra pasmerkti pražūčiai. Kelias pražūtingu taps ir žalčiams. Visa ko problema, sako Kastytis, yra ne pats kelias, o aukštas šaligatvio bortelis. Bortelis, žinoma, nebus sumažintas, tad vienintelis tinkamas sprendimas, mano pašnekovas, būtų apsauginių tvorelių įrengimas. Jei apsaugos tvorelė bus pastatyta, Kastytis Ačas patikina, kad ir toliau tęs savanorystę, gelbėdamas gyvūnus, o kol kas Žalgirių mikrorajono gyventojas tikras, kad „namų darbai“ prieš tiesiant aplinkkelį dėl gyvosios gamtos gerovės nebuvo atlikti.

Ar Tauragės rajono savivaldybė, prieš imdamasi Naujosios gatvės tiesimo darbų, atliko poveikio aplinkai vertinimą ir ar bus statoma apsaugos tvorelė, pasiteiravome Tauragės rajono savivaldybės atstovės - mero patarėjos Sonetos Blankaitės.

Mero patarėja patikina, kad savivaldybė tikrino saugomas teritorijas specialiame žemėlapyje, tačiau jokių saugontinų augalų ar gyvūnų sris žemėlapyje nėra užfiksuota. Pats aplinkkelio projektas ruoštas prieš 8 m. Tada ir buvo darytas poveikio aplinkai vertinimas. Daugiau tyrimų, prieš aplinkkelio tiesimą, nebuvo atlikta.


Nuotraukos: Kastytis Ačas


Ar bus imtasi kokių nors priemonių padėti gyvajai Tauragės gamtai, žiūrėkite laidoje „Miesto ritmas“ nuo 2024-04-08.

268