TVK

Pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“

Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių. Pirmoji autoriaus knyga „Debesų žuvys”, išleista 2020 metais, sulaukė didžiulio pasisekimo – K. Macijauskui įteikta Juozo Paukštelio literatūros premija.

Paklaustas, ką reiškia pavadinimas „Šordinas“, knygos autorius sako, kad kūriniui sugalvoti pavadinimą buvo labai nelengva užduotis.
„Buvau sumastęs kitokį pavadinimą, bet galiausiai nuspręsta likti prie šio. Šordinas yra kaimelis. Ne kiekvienas jį žino, todėl pavadinimas skamba gana paslaptingai.“

Šordino kaimelį įkūrė pirmieji tremtiniai iš Ukrainos ir Baltarusijos. Vėliau čia dar atvežė Krymo totorių, represuotų Raudonosios armijos kareivių, grįžusių iš vokiečių nelaisvės, iš koncentracijos stovyklų atkėlė Pavolgio vokiečių. 1945 metais prie jų prisijungė ir lietuviai (144 žmonės). Šordino kapinėse palaidota apie 20 lietuvių tremtinių, daugiausia mirusių nuo bado.

K. Macijauskas iš tikrųjų kaimelyje yra buvęs. Rašytojas yra gimęs Sibire, bet augo Tauragėje. Vėliau gyvenimas taip susiklostė, kad į Permės sritį, kur įsikūręs Šordinas, knygos autorius vykdavo uždarbiauti – supirkinėti grybų.

„Važiuodamas į Šordiną ieškojau lyg romantikos, žinot, taiga, gamta… Vėliau tik pamačiau realybę, mentalitetą, gyvenimo sąlygas. Tame kaimelyje buvo „mišrainė“ tautų. 2 susikertančios gatvės ir viskas, niekur nepaspruksi, nenueisi“, - pasakojo autorius.

Knyga „Šordinas“, paremta tikrais nutikimais, yra apie viltį ir nusivylimą, apie žmones, kurie gyvena uždaryti nematomame narve, patys to nesuvokdami. Pagrindinis knygos herojus, susigundęs gražiais pažadais, tačiau trokšdamas ne tik pinigų, bet ir romantikos bei nuotykių, su draugu išvyksta uždarbiauti į Permės sritį Rusijoje. Atšiauriausios taigos gyvi žmonių likimai, nelaiminga meilės istorija, rūstaus grožio gamtos peizažai ir realus gyvenimas susipina į vieną siužetą.

Knygos pristatymą moderavo literatas Eugenijus Šaltis, dalyvavo Tauragės liaudies teatras, kuris vaidino ištrauką iš spektaklio „Užstalės skaitymai” (režisierė – Genovaitė Urmonaitė), autorių su antrosios knygos pristatymu sveikino Tauragės literatų klubas „Žingsniai“, bičiuliai ir buvusi jo auklėtoja.Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos informacija

298