TVK

  Edvinas Vaičiulis ir Kristina Rimkienė  

  Kalbinė mažuma, kurios kalba - gestų

  Tauragės kurčiųjų bendruomenės nariai ir vertėja Silvija Balserienė  

  Tarptautinė kurčiųjų diena yra minima rugsėjo 25 dieną. Pirmasis gestų kalbos žodynas išleistas tik 1965 metais, o Lietuvoje tik 1995 metais lietuvių gestų kalba pripažinta kurčiųjų gimtąja kalba.
  Apie pasiekimus sporte ir įvairias galimybes kalbinės mažumos atstovams susitikome pakalbėti su Šilalės rajone, Grimzduose, augusiu Edvinu Vaičiuliu, iškovojusiu bronzos medalį Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionate. Su Edvinu TVK padėjusi bendrauti pedagogė Kristina Rimkienė taip pat prisidėjo prie Edvino sėkmės – moteris siekė, kad vaikinas būtų pastebėtas kaip daug žadantis Lietuvos sportininkas.

  Vienas iš Edvino tikslų ir buvo sudalyvauti Europos kurčiųjų čempionate. Ateityje sportininkas planuoja savo jėgas išbandyti ir olimpiadoje.

  Edvino Vaičiulio šeimoje sportininkų nėra - vaikino gabumai sportui buvo pastebėti mokykloje. Tačiau vaikinas ne iš karto suprato, kad bėgiojimas – jo pašaukimas.

  Lengvaatletis sportuoja ir su girdinčiaisiais. Pavyzdžiui, siekdamas patekti į Europos kurčiųjų čempionatą, vaikinas turėjo varžytis rungtyse ir siekti aukštų rezultatų ir su girdinčiais sportininkais.

  Be bėgimo Edvinas yra entuziastingas dviratininkas. Kad ir kaip neįprastai skambėtų, geriausiai jis pailsi dviračiu mindamas ilgas distancijas. Šiuo metu dvidešimtmetis mokosi Klaipėdos technologijų mokymo centre Medijų technikas, tad ateityje tikisi suderinti ir darbą pagal profesiją, ir sportą.

  Tauragėje taip pat yra kalbinė žmonių mažuma, kuriems pirmoji kalba – gestų. Tauragės kurčiųjų bendruomenėje yra apie 50 tauragiškių su klausos negalia, o Tauragės apskritį aptarnaujančių vertėjų iš Tauragės - dvi. Lietuvių gestų kalbos vertėja Rasa Kancevyčienė sako, kad gestų kalbos vertėjų apskrityje tikrai trūksta.

  Norintiems pramokti gestų kalbos tam yra visos galimybės – spausdintinė literatūra ir internetas. Rasa Kancevyčienė mano, kad kažką mokėti elementaraus pasakyti gestų kalba, yra labai sveikintina.

  TVK bendravo ir su keliais Tauragės kurčiųjų bendruomenės nariais. Štai Vida turi girdinčią dukrą, ji mamą supranta iš jos balso, o su kitais girdinčiaisiais moteris nelabai bendrauja. Klausos negalią turintis Jonas yra dirbantis. Jo darbo vadovas – girdintis asmuo. Jie dirba kartu jau seniai, tad darbdavys savo darbuotoją supranta iš Jono tariamų žodžių.
  Šiuolaikinės technologijos taip pat palengvina klausos negalią turinčių žmonių gyvenimą.


  Susipažinti su klausos negalią turinčių žmonių pasauliu galėsite TVK laidoje „Miesto ritmas“ nuo 2023-09-28.

  491

  Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

  +370 446 72221

  info@tvk.lt

  Sekite mus
  Naujausios nuotraukos

  © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex