TVK

    Jubiliejinėje O. Paulauskienės parodoje – prakalbintas medis

    Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ atidaryta tautodailininkės, Tauragės garbės pilietės Onos Paulauskienės medžio drožinių paroda, kuri sutapo su drožėjos garbingu 85-erių metų jubiliejumi. Apie tai, kuo svarbi ir ypatinga O. Paulauskienės kūryba, kalbėjomės su parodos kuratore - „Santakos“ muziejaus muziejininke-etnografe Viliute Ružinskaite, o apie tai, kas, atvedė į kūrybos kelią, - su pačia skulptūrų autore.

    O. Paulauskienė sukūrė gausybę šventųjų statulėlių – tiek dažytų, tiek nedažytų, kūrė ir muzikuojančius angelus, ir žaismingus cherubinus, ir gyvūnus, ir skulptūras, paremtas tautosaka, tad skulptorės darbų per visą jos kūrybos laikotarpį yra sukurta tikrai daug. Kaip parodos kuratoriai pasirinko, kuriuos darbus eksponuoti?

    Etnografės V. Ružinskaitės Tauragėje organizuojamame liaudies kūrybos parodoje-konkurse „Aukso vainikas“, O. Paulauskienės medžio dirbiniai ne kartą užėmė prizines vietas. Tautodailininkės skulptūrėlės šiemet bus eksponuojamos ir Dainų šventės metu.

    Muziejininkė atkreipia dėmesį į tai, kad skulptorę Onutę visokeriopai palaiko ne ką mažiau meniški artimieji, tad apie močiutę ir jos būdą pasiteiravome su tautodailininke į filmavimą atvykusios anūkės Livetos.

    Paklausta, ar su broliu ir seserim, įkvėpti močiutės pavyzdžiu, Liveta bandė „prakalbinti“ medį, jauna moteris prisipažįsta, kad vaikystėje bandė užbaigti močiutės drožinėtą paukštuką, tačiau eksperimentas visiškai nepavyko, tačiau Liveta turi kelias mėgstamiausias močiutės skulptūras.

    O. Paulauskienės anūkė džiaugiasi, kad Batakiuose jos močiutė yra vertinama ir gerbiama. Batakius puošia trys tautodailininkės išdrožtos skulptūros, o per Onines visada yra surengiama Onutės darbų paroda, tad kelinta darbų paroda šiuo metu yra „Santakos“ muziejuje, medžio drožėja ir pati nesuskaičiuoja, nes, kaip pati Onutė sako, kūrybos gyslelę turėjo nuo vaikystės - kol ganė, į ganyklą eidavo kaip į didžiausią šventę, nes žinojo, kad beganydama galės lipdyti skulptūrėles iš molio, o pradėjusi lankyti mokyklą, pasirodė esanti gabi piešimui. Baigusi mokyklą, praėjus keleriems metams, batakiškė pabandė stoti į Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą ir jai tai padaryti pavyko iš pirmo karto, tačiau studijoms koją pakišo... meilė. „Pristojo Paulauskis, kad neštume pareiškimus“, - linksmai pasakoja skulptorė. Taip daugel metų Ona tik progai pasitaikius grožėdavosi menu, o pati buvo atsidavusi šeimai. Vieną kartą, su dukra Regina žiūrėdama į Česlovo Vaupšo skulptūras, garsiai pasvarstė, ar jai išeitų taip skulptūrėles išdrožti, ir čia pat sulaukė dukters paskatinimo.

    Šį pavasarį skulptorė susilaužė ranką, tad drožinėjimo peiliukus kuriam laikui teko atidėti į šoną. Dabar, sako liaudies menininkė, visai neseniai drožinėjimas grįžo į jos gyvenimą. Dabar tautodailininkė norėtų, kad pasaulį išvystų jos iš medžio išdrožta šv. Teresė.

    Liaudies meno mėgėjai Onos Paulauskienės darbų parodą gali aplankyti Pilies menėse iki gegužės 11 d.



    Laidą apie išskirtinę Tauragės krašto menininkę žiūrėkite TVK laidoje „Miesto ritmas“ nuo 2024-04-30.

    173

    Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

    +370 446 72221

    info@tvk.lt

    Sekite mus
    Naujausios nuotraukos

    © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex