TVK

  Rasta Tauragės istorijos dalis – Tauragės Sąjūdžio protokolai

  V. Aleknaitė-Abramikienė ir A. Norvilienė  

  Kovo 13-ą dieną Tremties ir rezistencijos muziejus pakvietė visus neabejingus Tauragės Sąjūdžio istoriniams įvykiams apsilankyti renginyje „Tauragės Sąjūdis liudija“. Renginio metu visuomenei pristatyti surasti Tauragės sąjūdžio protokolai. Apie rastus dokumentus kalbėjomės su Tremties ir rezistencijos muziejininke Aušra Norviliene.

  Pasak Aušros Norvilienės, tauragiškiams Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis buvo ypač svarbus, tad ir atrasti protokoluoti Tauragės sąjūdininkų susirinkimai bei posėdžiai yra svarbi Tauragės krašto istorijos dalis. Didžiausias indėlis, kaip teigia muziejininkė, surandant protokolus, juos sisteminant ir gilinantis į juos, yra Tremties ir rezistencijos muziejaus vedėjo Raimondo Matemaičio. Jo iniciatyva, susisiekus su paskutiniojo Tauragės Sąjūdžio tarybos pirmininko Broniaus Martinkaus našle, tarp gausybės perimtų sąjūdiečio dokumentų, rasti ir Tauragės Sąjūdžio protokolai. Kol kas suskaitmenintų protokolų skaičius siekia 700 puslapių. „Ir tai dar ne viskas“, - sako A. Norvilienė.

  Į renginį atėjęs sąjūdietis, buvęs Tauragės rajono savivaldybės meras Petras Jokubauskas, sako, jog žinojo, kur galėtų būti Tauragės Sąjūdžio protokolai.
  „Gerai, kad [jų - aut. past.] neišmetė“, - pasidžiaugia Tauragės Sąjūdžio narys. Būna, kad po žmogaus mirties, artimieji, vaikai, nesuprasdami dokumentų reikšmės, dažnai daug ką išmeta. Ponas Petras puikiai supranta užfiksuotos istorijos svarbą - pats buvo savotiškas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio metraštininkas. Su juo į visus Sąjūdžio posėdžius ir susirinkimus kartu vykdavo ir filmavimo kamera. Tad koks Sąjūdis yra Petro Jokubausko atsiminimuose? „Būtų daug galima pasakoti“, - patikina sąjūdietis. Vienas ryškių atsiminimų tauragiškio atminty – tai karininko grasinantis perspėjimas dėl Sąjūdžio veiklos.

  Dar viena kalbinta pašnekovė - be menkiausios dvejonės ir baimės prie Sąjūdžio judėjimo prisijungusi lituanistė Virginija Martutaitienė. Vis tik, prasidėjus Sąjūdžiui, moterį kai kas netikėtai ir gana liūdnai nustebino.


  Kokia rastų protokolų svarba Tauragei ir jos žmonėms, kokio perspėjimo sulaukė P. Jokubauskas, kas nustebino pedagogę V. Martutaitienę ir ko linkėjo visai Lietuvai politikė Vilija Aleknaitė-Abramikienė, žiūrėkite TVK laidoje „Miesto ritmas“ nuo 2024-03-14.

  177

  Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

  +370 446 72221

  info@tvk.lt

  Sekite mus
  Naujausios nuotraukos

  © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex