TVK

  Pritraukti kurtis šeimas ar investuoti į istoriją: Prezidento g. 18 pastato likimas

  Tauragės paveldo tarnybos nuotr./Prezindento g. 18, Tauragė  

  Miestas – gyvas organizmas, tad nieko nuostabaus, kad vienus pastatus keičia kiti, kad seni statiniai įgauna naują „rūbą“. Kai kada naujai kylantys pastatai pasitinkami su entuziazmu, kitų paskutiniai puslapiai užverčiami su tauragiškių nostalgišku atsidūsėjimu.

  Šilalės gatvėje neliko pastato, buvusios autoserviso įmonės, daugybę metų tauragiškiams ir ne tik žinomos kaip „Nomera“. Vietoj naudotų autodalių parduotuvės ir autoserviso rasis naujas pastatas ir, greičiausiai, bus parduotuvė, tačiau sklypo savininkas Vytas Gedminas, kokia tai bus parduotuvė, neatskleidė.

  Nemažai reakcijų sulaukė ir Prezidento gatvėje griaunamas tarpukario architektūros gyvenamasis namas. Tauragė po Antrojo pasaulinio karo neturi daug išlikusių unikalių statinių. Prezidento gatvėje stovėjęs 18 numeriu pažymėtas namas ne tik architektūriškai buvo ypatingas – jame gyveno šviesūs žmonės, nusipelnę ne tik Tauragės kraštui, bet ir Lietuvai. Apie unikalią pastato bei jo savininko istoriją papasakojo istorikas Darius Kiniulis ir dar vaikystėje name lankiusis Irina Sadauskienė.

  Užrašytuose atsiminimuose daktaras Mečislovas Norkus, kurio užsakymu ir buvo pastatytas šis Art deco stiliaus namas, įvardijamas kaip geraširdis žmogus. Pats M. Norkus, kurio venomis tekėjo ir graikiškas kraujas, yra kilęs iš Gaurės seniūnijos, medicinos studijas baigė Tartu universitete, kurį laiką dirbo caro kariuomenėje, po to darbavosi įvairiose Lietuvos miestuose, o 1921 metais atvyko gyventi ir dirbti į Tauragę.

  Akylūs daktaro Norkaus namo gerbėjai yra pastebėję ir dar vieną išskirtinį mūrinį namuką, stovintį netoli pagrindinio namo, kuris galbūt galėjo pasirodyti kaip koks ūkinis pastatas ar nedidelis garažas, tačiau namelio paskirtis buvo kitokia. Jame kurį laiką gyveno Lietuvos žvalgė, visuomenės veikėja Marcelė Kubiliūtė.

  Irina Sadauskienė pasakoja, kokia visa Prezidento gatvė ypatinga ir reikšminga Tauragės istorijai. Daug įdomių pasakojimų išgirdę tauragiškiai galbūt ir patys nustebs, kiek daug svarbios istorijos ir aukščiausios prabos kultūros telpa 12-am pagal dydį Lietuvos mieste.


  TVK laidą „Miesto ritmas“ apie Prezidento gatvę ir jos pastatus žiūrėkite nuo 2024-02-12.

  126

  Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

  +370 446 72221

  info@tvk.lt

  Sekite mus
  Naujausios nuotraukos

  © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex