Siekiant, kad kuo daugiau vaikų, likusių be tėvų globos, ypač tų kurie susiduria su įvairiais iššūkiais, augtų šeimose, prieš metus buvo įteisintas nuolatinio globotojo institutas. Šiuo metu Lietuvoje yra 42 nuolatiniai globotojai 25 savivaldybėse, kurie į savo šeimas priėmė 38 tėvų globos netekusius vaikus. Dalis nuolatinių globotojų dar laukia į šeimą atkeliaujančio vaiko.
Nuolatinio globotojo institutas, greta kitų laikinų globos formų, leidžia užtikrinti geresnes sąlygas be tėvų globos likusiems vaikams. Augdami nuolatinio globotojo šeimoje, jie išvengia globėjų kaitos ar patekimo į vaikų globos instituciją.
„Nuoširdžiai dėkoju kiekvienam, kuris atvėrė savo namus ir širdį vaikams, likusiems be tėvų globos. Jūsų kasdienis rūpestis, kantrybė, švelnumas – tai dovanos, kurios keičia gyvenimus. Tuo pačiu vis dar turime beveik 1000 vaikų, augančių institucijose, todėl dar reikia nueiti nelengvą kelią. Kviečiu savivaldybes kuo aktyviau prisidėti prie bendro visos Lietuvos tikslo, kad kiekvienas vaikas augtų mylinčioje ir saugioje šeimos aplinkoje. Tik veikdami kartu galime sukurti tai užtikrinančią sistemą“, – sako ministrė Inga Ruginienė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) 2025 m. balandžio mėnesį atliko nuolatinio globotojo instituto stebėseną Lietuvoje. Jos rezultatai atskleidė šiuos pagrindinius faktus:
* 6 savivaldybės (Visagino m., Zarasų r., Anykščių r., Pakruojo r., Birštonas, Lazdijų r.) vis dar nėra patvirtinusios nuolatinio globotojo tvarkos.
* 51 savivaldybė skiria pagalbos pinigus nuolatiniams globotojams.
* Dar 2 savivaldybės (Druskininkų sav., Vilniaus r.) planuoja artimiausiu metu pradėti mokėjimus.
* 7 savivaldybės (Širvintų r., Šiaulių m., Radviliškio r., Pakruojo r., Kėdainių r., Alytaus r., Alytaus m.) pagalbos pinigų nemoka ir šiuo metu neplanuoja jų skirti.
* 6 savivaldybėse (Jonavos r., Klaipėdos r., Tauragės r., Utenos r., Varėnos r., Vilniaus r.) mokamas atlygis nuolatiniam globotojui viršija Socialinių paslaugų įstatyme numatytą 2 MMA ribą. Tai reiškia, jog savivaldybėms yra svarbu, kad vaikai surastų savo šeimas, ir jos yra pasiryžusios finansuoti net daugiau, negu numato įstatymas.
SADM primena, kad Lietuvoje iš viso yra keturios globos formos: globa (rūpyba) šeimoje, globa (rūpyba) šeimynoje, globa (rūpyba) globos centre, globa (rūpyba) šeiminiuose namuose.
Svarbu tai, kad globa (rūpyba) globos centre iki praeitų metų liepos 1 d. buvo vykdoma tik pas budinčius globotojus, kurie rūpinosi vaiku ribotą laiką, o nuolatiniai globotojai gali prižiūrėti vaiką iki pilnametystės ar net ilgiau, jeigu vaikas mokosi.
Nuolatiniu globotoju gali tapti tam tikras sąlygas atitinkantis žmogus. Nuolatinis globotojas veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymėjimą, sudarydamas tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su globos centru. Nuolatinis globotojas gali rūpintis vaiku, jei su juo nėra susijęs giminystės ryšiais.
Nuolatinis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip vieno vaiko ar jų grupės, jeigu neišskiriami broliai ir seserys arba prižiūrimas vienas iš nepilnamečių tėvų su vaikais, o jeigu nuolatinis globotojas vykdo ir budinčio globotojo veiklą, vienu metu jis negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų.
Bendras vaikų (su kitais šeimoje augančiais vaikais) skaičius nuolatinio globotojo šeimoje – ne daugiau kaip 4. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, jeigu neišskiriami broliai ir seserys ar nepilnametis tėvas ar motina su vaikais, jei vaikai gimė tėvo ar motinos priežiūros pas nuolatinį globotoją metu.
Už kiekvieno vaiko globą nuolatiniam globotojui mokamas atlygis. Jeigu vaikas perduotas prižiūrėti nuolatiniam globotojui, mokamo atlygio dydis nuolatiniam globotojui yra ne mažesnis kaip 2 Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos dydžiai per mėnesį už faktiškai prižiūrimą vaiką. Jeigu nuolatinis globotojas prižiūri daugiau kaip vieną vaiką, atlygis jam didinamas už kiekvieną kitą vaiką ne mažiau kaip po 0,75 minimaliosios mėnesinės algos dydžio per mėnesį.
Platesnę informaciją apie vaikų globą galite rasti puslapyje https://globoscentrai.lt/viskas
SADM duomenimis, Lietuvoje gyvena daugiau kaip 530 tūkst. vaikų. Beveik 6 tūkst. iš jų – globojami.
Informacija
https://socmin.lrv.lt/lt/
© Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex