TVK

  V. Montvydo-Žemaičio vadavietė  

  Laisvės kovų gynėjų slėptuvės: kuriamos naujos žeminės, o senoji bus rekonstruojama

  Partizanų žeminė Pagramančio regioniniame parke  

  Netoli Tauragės, Pagramančio regioniniame parke, 2014-ais metais buvo atkurta laisvės kovų gynėjų žeminė. Bunkeryje slapstėsi bei gyveno Butigeidžio būrio partizanai – maždaug 16 asmenų. Žeminės atkūrimą inicijavo Šilalės rajono savivaldybė, o statė tuometinė Tauragės miškų urėdija. Deja, jau kurį laiką nuorodos į partizanų žeminę buvo uždengtos, mat bunkeris yra nebetinkamas turistautojams lankyti, tačiau Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio vadovas Bronislovas Ambrozas sako, kad žeminę netrukus bus pradėta rekonstruoti. Tauragės regiono padalinio vadovas neslepia – nebuvo daug norinčių imtis slėptuvės atstatymo darbų.

  Naujausia laisvės kovų gynėjų žeminė pastatyta Šilalės rajone, netoli Medvėgalio piliakalnio. Taip paminėtos Žemaičių apygardos vado Vlado Montvydo-Žemaičio 110-ąsios gimimo metinės. Daugumoje šalių laisvės kovų gynėjų slėptuvės, sako Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus direktorius, yra svarbios ir pagerbiamos.

  Vlado Montvydo-Žemaičio vadavietė atstatyta ne autentiškoje vietoje, tačiau įrengta pagal Žemaičių apygardos vado dukters atsiminimus. Originalioji žeminė buvo Telšių rajone, Pagirgždūčio kaimo apylinkėse, o Karūžiškės kaimo teritorija kaip Montvydo-Žemaičio vadavietės atkūrimo vieta pasirinkta ne atsitiktinai - būtent prie Medvėgalio 1949-ų metų pavasarį žemaičių partizanai buvo slapta sukviesti, kad jiems būtų pristatytas ir prisiektų naujasis laisvės kovų vadas Vladas Montvydas-Žemaitis.

  Siekiant, kad bunkeris ilgiau išsilaikytų, jis sutvirtintas dvigubomis sienomis. Turi dvi angas - viršutinę, kuri buvo skirta įėjimui, ir šoninę, skirtą pabėgimui. Viduje – gultai, stalai, žemėlapiai, keletas kitų daiktų.
  Pulkininkas Vladas Montvydas buvo ketvirtasis ir paskutinis Žemaičių apygardos vadas. Partizanas buvo nušautas taip ir nesulaukęs savo 42-ojo gimtadienio.


  Laidą apie partizanų žemines žiūrėkite TVK „Miesto ritme“ nuo 2023-11-03.

  198

  Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

  +370 446 72221

  info@tvk.lt

  Sekite mus
  Žiūrimiausios naujienos
  Naujausios nuotraukos

  © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex