TVK

  Tauragės krašto muziejui perduota Šv. Roko skulptūrėlė ir ornamentinis kryžius

  Padažnėjus skulptūrėlių vagystėms iš koplytstulpių, Žemaitijoje skiriama daugiau dėmesio mažajai architektūrai.

  Neseniai į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ iškeliavo Šv. Roko skulptūrėlė ir ornamentuotas kryžius.
  Tokį sprendimą su šių paveldo vertybių savininkais priėmė Tauragės rajono koplytstulpius lankydami KPD Telšių-Tauragės teritorinio skyriaus specialistas Viktoras Klepikovas ir Tauragės rajono savivaldybės paveldosaugininkė Danutė Naujokienė. Visbarų kaime buvęs koplytstulpis su skulptūromis (u. k. 25924) sunyko, o Šv. Roko skulptūra (u. k. 25927) bei ornamentinis kryžius buvo saugomi savininkų namuose. Su sodybos savininkais priimtas sprendimas nerizikuoti vertybių saugumu ir jų neperkelti į naują koplytstulpį, o padovanoti Tauragės krašto muziejui „Santaka“.

  Medinė Šv. Roko skulptūra sukurta 1960 m. (autorius Juozas Dapkus). Dešine ranka Šv. Rokas rodo į žaizdą virš kelio, kaire sulenkta ir priglausta prie krūtinės ranka laiko lazdą. Skulptūros modeliuotė yra kampuotų, laužytų linijų, drabužis dekoruotas „V“ formos ritmiškai pasikartojančiomis klostėmis. Rūbas žalsvas su raudonu pamušalu, pelerina raudona, plaukai ir batai tamsiai rudi. Kartu muziejui perduotas to paties tautodailininko taip pat 1960 m. pagamintas geležinis, kaltinis ornamentuotas kryželis nuo koplytstulpio. Kryžmos centras – tuščiaviduris apskritimas su kryželiu viduryje. Kryžmos šakos tuščiavidurės, užbaigtos trilapiais, šakų viduriu eina vingiuotas spindulys. Iš kiekvieno tarpšakio išeina po plokščią tiesų, ieties pavidalo spindulį ir du vingiuotus spindulius, užbaigtus skrituliukais.

  Kultūros paveldo departamentas pastebi, kad kultūros paveldo objektų – skulptūrėlių – vagysčių mastai nemažėja. Vidutiniškai per metus pagrobiama apie 5 vertybes ir dėl to Lietuvos kultūros paveldas patiria didelę žalą. Šiuos nusikaltimus padarančių asmenų paieška sudėtinga. Atlikus Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašo statistinę analizę, nustatytos savivaldybės, iš kurių teritorijų dažniausiai grobiamos ar neaiškiomis aplinkybėmis dingsta kilnojamosios kultūros vertybės, todėl teritoriniai skyriai, kartu su savivaldybių paveldosaugininkais pastaraisiais metais skiria daugiau dėmesio vietos mažajai architektūrai. Lankomi į kultūros vertybių registrą įrašyti koplytstulpiai bei koplytėlės, bendraujama su jų savininkais ir, jei nėra galimybės užtikrinti objektų apsaugos, bendradarbiaujama su vietos muziejais dėl skulptūrėlių perėmimo.


  Balandžio 12 d.Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas gavo pranešimą, kad Šilalės rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos vyriausiasis specialistas, vykdydamas kultūros paveldo objektų stebėseną, šių metų kovo 27 dieną nuvykęs patikrinti koplytstulpio su skulptūromis (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 14943), esančio Degučių II kaime, Laukuvos seniūnijoje, Šilalės rajone, jame nerado Šv. Roko ir skulptūrinės grupės skulptūrų. Skulptūrinę grupę sudarė Šv. Izidoriaus, Angelo ir jaučių poros skulptūrėlės. KPD Telšių–Tauragės teritorinis skyrius informavo Šilalės rajono policijos komisariatą apie vertybių dingimą ir prašė įvykį ištirti. Pavogtos skulptūros vis dar nerastos.  Kultūros paveldo departamento informacija

  215

  Televizijos g. 5, LT72343 Tauragė

  +370 446 72221

  info@tvk.lt

  Sekite mus
  Žiūrimiausios naujienos
  Naujausios nuotraukos

  © Lietuvos ir Vokietijos UAB TELEVIZIJOS KOMUNIKACIJOS. Visos teisės saugomos. Grafika HTML Codex